V rámci dobrých vzťahov medi vedením Občianskeho združenia Salvátor Vyšná Boca, menovite jej predsedom Ing. Petrom Flodrom a Jurajom Trégerom, uskutočnila sa 5.-6.8. návšteva členov nášho spolku Ing. V Klauča, J. Klaučovej, V. Daniela, Karolíny Danielovej, F. Stuhláka, M. Stuhlákovej, A. Jenčušovej a Ing, J, Daniela Vyšnej Boce a prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh.
Bocianska dolina má bohatú banskú históriu, veď tamojšie bane podľa niektorých zdrojov produkovali ročne 60 kilogramov zlata. Donedávna odkazovali na vzácny kus histórie, ktorý umožnil život v úzkej doline, iba zmienky v knihách. Nadšenci Občianskeho združenia Salvátor odkryli a upravili viac ako 300 m štôlne Salvátor, kde sa ťažilo v historických dobách (rok 1558) zlato, ktorá je sprístupnená, a ktorú navštívili s odborným výkladom vyššie uvedených členov OZ Salvátor, členovia BSS. Pred vstupom do štôlne je kovaná socha draka, umeleckého kováča Petra Trvalca - železný šarkan, ktorý má symbolicky chrániť poklady bane, vedľa prameňa Kyselka a drevenice s artefaktami bocianskeho baníctva. Účastníci stretnutia navštívili i kultúrnu pamiatku Vyšnej Boce „Banícky dom“.
V sobotu účastníci spolu s Ing. Foderom navštívili snáď najvýznamnejšie technické dielo tejto oblastí, prečerpávaciu vodnú elektráreň „Čierny Váh“. Táto elektráreň je situovaná v dolnej časti údolia rieky Čierny Váh, cca 10 km nad sútokom s Bielym Váhom nad osadou Svarín pri Liptovskom Hrádku. Je to najväčšia prečerpávacia elektráreň na Slovensku. Využíva prebytok elektrickej energie, spravidla v nočných hodinách. V turbínovej prevádzke potom elektrickú energiu v čase jej najväčšej spotreby vyrába. Uvedenie do prevádzky bola v rokoch 1980 – 1983, horná nádrž je vo výške 1160 m, obsah nádrže 3,7 mil. m3. 7 turbín vyrába ročne 128,5 GWh elektriny. Dolná nádrž je umiestnená na toku Čierneho Váhu vo výške 733 m n. m., obsah 3,7 mil. m3.
Účastníci BSS si spomenuli na výstavbu Hornej nádrže , kde sa na riešení krasu zúčastnili jaskyniari Spiša a geofyzici Uranpresu Spišká Nová Ves.
Prečerpávacia vodná elektráreň PVE Čierny Váh je unikátne slovenské dielo európskeho významu, ktoré si určite zaslúži ďaleko viac pozornosti ako sa jej dostáva v súčasnej dobe.
Účastníci BSS ďakujú vyššie uvedeným členom spolku Salvátor za prijatie, sprievodcovskú činnosť, ako i za vzájomnú srdečnú večernú besedu.
Foto: V. Daniel Ing. Jozef Daniel