English Slovak

Aktuality

30. stretnutie baníckych miest a obcí Čiech v Příbrami.

Stretnutie baníckych miest a obcí Českej republiky sa uskutočnilo spoločne s 19. Európskym dňom horníkov a hutníkov v dňoch 12. až 14. júna 2026 v Příbrami. Mesto Příbram je kolískou tejto tradície a hostilo už viaceré predchádzajúce jubilejné ročníky (1., 10. aj 20. ročník).

Do Příbrami dorazili delegácie z približne 70 miest a obcí, pričom podujatia sa zúčastnilo až 1 500 hostí z Česka a zahraničia (vrátane slovenských baníckych spolkov). Veľká banícka paráda: Tradičný slávnostný sprievod prešiel mestom v sobotu 13. júna zo Ševčinského dolu k Dolu Anna. Okolie Dolu Anna sa premenilo na dobovú banícku osadu s ukážkami starých remesiel, ako rýžovanie zlata, razba mincí či kováčstvo.

Hornické muzeum Příbram pripravilo pre návštevníkov špeciálnu výstavu prác významného českého spisovateľa a grafika Jana Čáku. Pre verejnosť boli sprístupnené nielen priestory múzea, ale aj Hutnícke múzeum Kovohutí Příbram, archív štátneho podniku Diamo či Čistiareň banských vôd v Dubenci. V kostole sv. Vojtecha prebehlo slávnostné odovzdávanie prestížnych cien Český Permon. Pozvaní členovia nášho spolku sa zúčastnili i stretnutia s primátorom Příbrami, pričom mu odovzdali dar od primátora Spišskej Novej Vsi.

 Svatá Hora v Příbrami a baníctvo sú historicky úzko prepojené – duchovné centrum mesta stálo doslova nad jedným z najvýznamnejších banských revírov Európy. Svatá Hora sa týči nad mestom ako „ochrankyňa“ baníkov. Z centra Příbrami k nej vedie krytá baroková schodisková cesta 365 schodov = 365 dní v roku). Mnohí baníci ju vnímali ako miesto, kde sa chodili modliť pred fáraním aj po ťažkých smenách. Tu sa rozvinuli aj banícke púte na Svatú Horu, pričom Svatá Hora je symbolom Příbrami a jej baníckej identity. V roku 2026 má v programe stretnutia baníkov kľúčové miesto. Dňa 13. júna 2026 o 10:00 sa v bazilike Nanebevzatia Panny Márie konala slávnostná banícka omša, ktorej sa zúčastnili delegácie baníckych spolkov z Česka, Slovenska, Poľska, Nemecka a ďalších krajín v počte 1 500 účastníkov. Mnohé delegácie prišli v historických uniformách so zástavami a hudbami, čím nadviazali na stáročnú tradíciu baníckych pútí. Banícky spolok Spiš sa zúčastnil tohto stretnutia autobusovým zájazdom baníkov v počte 33 účastníkov. Po skončení omše nasledoval slávnostný sprievod zo Svätej hory na Masarikové námestie, kde bola slávnosť spojená so stužkovaním baníckych zástav jednotlivých spolkov. Počas sprievodu bolo počuť z úst nášho baníckeho spolku  „Mesto a baníci Spišskej Novej Vsi pozdravujú mesto Příbram“, s následnou baníckou, resp. ľudovou piesňou.  Veľmi často sa z huste obsadených ulíc ozývalo „Příbram zdraví Spišskú Novú Ves“. Po slávností nasledovala kultúrna časť stretnutia v priestore Dolu Anna. V nedeľu, pred cestou na Spiš navštívili sme historický zámok v Březnici,

 Toto stretnutie banských miest a obcí Slovenska bolo vyjadrením rešpektu, umu a zručnosti baníkov, hutníkov a všetkých súvisiacich činností. Banícky spolok Spiš, za podpory poslancov mesta Spišská Nová Ves, veľmi úspešne reprezentoval banícky spolok a banícke mesto Spišská Nová Ves.

„ZDAR  BOH!“                                                                                          

 Foto: Ing. J. Jaško a E. Regecová                                                                                                      Banícky spolok Spiš.

pribram1

pribram2

pribram3

pribram4

pribram5

pribram6

Kalendárium

Prispejte na činnosť Banského spolku Spiš !

Suma

Aktuality KOCR Košice